صفحه اصلی / آشنایی با طب سنتی سایر ملل

آشنایی با طب سنتی سایر ملل

طب سنتی چین شاخه‌ای کل‌نگر از طب با قدمتی پنج هزارساله است که حتی پس از مدتی چنین طولانی، همچنان در حال حاضر نیز در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا به عنوان مکملی برای پزشکی غربی، کاربرد فراوانی برای ارتقاء سلامت و درمان بیماران دارد. البته این طب روش‌های طب سنتی ژاپن و کره را نیز در بر می‌گیرد.
فلسفه طب سنتی چین مبتنی بر این اساس است که فرایندهای بدن انسان به هم وابسته هستند و دایماً با محیط اطراف تعامل دارند. لذا این روش درمانی، برای پیشگیری، مبارزه و درمان بیماری‌ها به دنبال ناهماهنگی و عدم تعادل در بدن و محیط اطراف آن می‌گردد. همچنین طب چینی بر چند چارچوب فلسفی چون نظریه ژنگ‌فو و نظریه یین ‌ینگ (پنج عنصر بنیادی) بنا شده ‌است.
درمان بیماری در طب چینی، شامل جایگزین کردن یین یا یانگ کاهش یافته یا آرام نمودن یانگ یا یین اضافی است. به این ترتیب درمانگر می‌تواند به شعور ذاتی بدن بیمار کمک کند تا تعادل از دست ‌رفته خود را دوباره باز یابد. به این منظور، درمانگر با معاینه زبان و نبض و توجه به شرح حال بیمار، تلاش می‌کند ریشه اصلی بیماری و نیز طبیعت بیماری را تشخیص دهد تا بر اساس آن بتواند با بکارگیری روش‌های مختلف نظیر طب سوزنی و گیاه‌درمانی، به بهبود بیماری کمک کند. هنگامی که تعادل انرژی‌های درونی و نیروهای یین و یانگ در بدن مستقر می‌شود، تعادل به بدن باز می‌گردد.

طب سوزنی
طب سوزنی مهم ترین بخش طب سنتی چین به حساب می‌آید و اصل اساسی در آن، درمان بیمار به عنوان یک کلیّت ترکیب یافته از ابعاد سه ‌گانه جسم، ذهن و روح از طریق توجه به ریشه‌های اصلی بیماری و نه صرف سرکوب علایم مربوط به بیماری است. کتاب «طب داخلی امپراتور زرد» مهم ترین مرجع باقی‌مانده از ۲۵۰۰ سال پیش است که حاوی مبانی اصلی طب سوزنی است.
به باور طب سوزنی ریشه هر بیماری را می‌توان در اختلال به وجود آمده در الگوی انرژی حیاتی الکترو مغناطیسی بدن جستجو کرد و هر بیماری را می‌توان با اصلاح این الگو درمان نمود. این بدین معنی است که اگر بدن ما در هماهنگی با انرژی‌های درونی خود باشد، به طور طبیعی سالم خواهیم بود. در چنین شرایطی دستگاه ایمنی بدن در حداکثر توانایی و ظرفیت برای مقاومت در برابر عوامل بیماری‌زا می‌باشد. هر بیماری نخست خود را به صورت یک اختلال در تعادل انرژی حیاتی در مسیرهای انرژی زیستی و همین ‌طور اندام‌های حیاتی بدن نشان می‌دهد. چنانچه بیماری در این مرحله اولیه درمان نشود تبدیل به یک بیماری علامت دار یا اختلال عملکرد مزمن می‌شود.
تئوری یین و یانگ پایه‌ای‌ترین مفهوم در طب سوزنی می‌باشد. دراین طب باور براین است که جهان هستی از تعامل و ترکیب این دو نیروی متضاد به حیات خود ادامه می‌دهد. هر اندام بدن نیز در درون خود دارای بعد یین و یانگ می‌باشد. مجموعه یین و یانگ بدن در حالت بهینه و سلامت در تعادل است. اما بیماری هنگامی عارض می‌شود که تعادل میان یین و یانگ بیش از حد نوسان‌های معموال در شبانه روز برهم بخورد. در صورت افزایش یانگ (و کاهش یین) بیماری با طبیعت گرم و در صورت افزایش یین (و کاهش یانگ) بیماری با طبیعت سرد ظاهر می‌شود.
در این شیوه درمانی درمانگر با وارد کردن سوزن‌های استریل ظریف و یکبار مصرف از جنس استیل در سطح بدن (بسته به موضع از زیر پوست تا بافت چربی و حداکثر تا عضله)، با به حرکت در آوردن جریان الکترو مغناطیسی (چی) مورد نیاز برای کارکردن صحیح سلول‌ها و بافت‌های بدن، از یک سو انباشتگی و انسداد چی را برطرف می‌کند و از سوی دیگر کمبود انرژی حیاتی را در اندام‌ها و مسیرهای مربوط به آنها در سراسر بدن، درمان می‌کند.
سوزن‌های مورد استفاده در این طب بسیار ظریف است و به همین دلیل معمولاً باعث احساس درد نمی‌شود. البته گاهی در منطقی از سطح بدن که انباشتگی چی وجود داشته باشد، ممکن است احساس درد ملایم یا سوزش در محل وارد کردن سوزن احساس شود که ظرف چند ثانیه به احساس خوشایندی از گرما، جریان، آرامش و رهایی تبدیل می‌شود.
طب سوزنی دانش دقیق و حساب شده‌ای برای تاثیرگذاری بر تولید، فرایند، ذخیره‌سازی، توزیع و عملکرد انرژی حیاتی در ارگانیسم انسانی است. طب سوزنی کمک می‌کند تا تعادل چی در بدن به وضعیت مطلوب بازگردد و از راه استقرار در وضعیت پایدار چنین تعادلی، فرد می‌تواند تجربه هماهنگی با کل هستی که همان تعریف اصلی سلامت می‌باشد را تجربه کند.

طب گیاهی چین
طب گیاهی یکی دیگر از جنبه‌های مهم طب سنتی چین است که تمرکز آن در بازگرداندن توازن انرژی بدن و روح و روان برای حفظ سلامت به جای درمان یک بیماری خاص یا شرایط طبی است.
طب گیاهی چینی بر اساس تفکر برخی‌ها ریشه در مفاهیم غربی ندارد. بیماری‌های انسان همگی ناشی از پیشگیری‌های پایه‌ای می‌باشد؛ پزشکان در حال تلاش برای درمان و جلوگیری از عدم تعادل، از جمله بیماری‌های سرطان و دیگر بیماری‌ها، با ترکیب پیچیده‌ای از گیاهان داروئی، مواد معدنی و عصاره گیاهان هستند. طب گیاهی چینی با استفاده از گیاهانی نظیر آسترانگالوس، جینکو، جِنسینگ، چای سبز و الِئوتِرو، در ترکیب‌های مختلف، در صدد بازگرداندن تعادل و توازن به بدن می‌باشند. این ترکیبات گیاهی برای پیشگیری و درمان اختلالات هورمونی، عفونت‌ها، اختلالات تنفسی و تعداد زیادی از بیماری موثر هستند. بسیاری از روش‌های درمانی گیاهی چینی به کاهش عوارض جانبی معالجه استاندارد سرطان، کنترل درد، بهبود کیفیت زندگی و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و در برخی موارد باعث توقف رشد و گسترش تومور می‌شود. حتی برخی از پزشکان ادعا می‌کنند طب گیاهی چین قدرت پیشگیری و درمان بسیاری از انواع سرطان را دارند.
در چین، بیش از ۳،۲۰۰ گیاه و ۳۰۰ عصاره مواد معدنی و حیوانی در بیش از ۴۰۰ فرمول مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرمول‌های گیاهی ممکن است برای ۴ تا ۱۲ مواد مختلف باشد، این مواد می‌تواند در شکل چای، پودر، قرص، تِنتور (عصاره‌های الکلی از گیاهان)، یا شربت تهیه شوند.
طب گیاهی چینی معمولاً از تعدادی گیاه دارویی و عصاره مواد معدنی و حیوانی ساخته شده است. به طور معمول ۱ یا ۲ گیاه را شامل می‌شوند که گفته می‌شود بیشترین تاثیر را بر روی مشکلات حین معالجه دارد. سایر ترکیبات در فرمول برای درمان جنبه‌های جزئی مشکل و هدایت فرمول به بخش‌های خاصی از بدن ساخته شده‌اند.