صفحه اصلی / اخبار / تصویب ۲حکم برای توسعه طب سنتی ایرانی در برنامه ششم توسعه
تدوین پیش‌نویس دستورالعمل تأسیس مراکز آموزشی غیر دولتی طب سنتی ایران

تصویب ۲حکم برای توسعه طب سنتی ایرانی در برنامه ششم توسعه

به گزارش بنیاد ملی طب سنتی ایران؛ محمود خدادوست مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تصویب ۲ حکم در راستای توسعه طب سنتی ایرانی در برنامه ششم توسعه را از جمله مهم‌ترین عملکرد این دفتر در ۶ ماهه گذشته عنوان کرد.

وی با بیان این مطلب افزود: افزودن ۲ واحد درس «آشنایی با اصول و مبانی طب سنتی ایران» به عنوان یک درس اختصاصی برای گروه پزشکی شامل رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی، توانبخشی و تغذیه تصویب شده است. همچنین بر اساس مصوبه شورای عالی برنامه ریزی، در سال جاری نیز این درس برای همه رشته های بالینی اجباری شده است.

وی در ادامه گفت: حمایت از انتشار ۲۱ عنوان کتاب تخصصی، ۴ عنوان کتاب عمومی، یک عنوان ویژه کودک و ۲ شماره از نشریه پیام تندرستی با موضوع طب سنتی ایرانی، تدوین کتاب درسنامه طب ایرانی ویژه پزشکان عمومی، پرستاری و بهورزان و راه‌اندازی آزمایشگاه کنترل کیفی فرآورده‌های طبیعی و سنتی زیر نظر مجموعه حکمت‌سرای ایرانیان طوبی از دیگر اقدامات این دفتر در ۶ ماهه گذشته است.

مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی وزارت بهداشت، از دیگر فعالیت های این دفتر به تدوین پیش‌نویس دستورالعمل تأسیس مراکز آموزشی غیر دولتی طب سنتی ایران و ارائه به معاونت آموزشی، تدوین و تصویب طرح توسعه ارائه خدمات بیمارستانی طب سنتی و مکمل در برنامه ششم توسعه، راه اندازی دو بخش بستری بیمارستانی طب سنتی ایرانی در بیمارستان شهید رهنمون یزد و بیمارستان امام رضا (ع) مشهد اشاره کرد.

خدادوست همچنین گفت: تدوین پیش نویس نظام نامه بهره‌مندی از تجارب خبرگان طب سنتی فاقد مدرک دانشگاهی، تدوین کوریکولوم رشته‌های ماساژ و مراقبت‌های بالینی و فرآورده‌های طبیعی و ارائه به شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت بهداشت و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی اخبار و آموزه های طب ایرانی در فضای مجازی نیز از دیگر اقدامات این دفتر است.

گفتنی است؛ براساس ماده ۷۲، بند پ، تبصره۲ برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است نسبت ‌به تهیه فهرست فرآورده‌ها و داروهای سنتی و گیاهی کشور اقدام نماید.

همچنین بر اساس ماده ۷۴، بند چ- به منظور تحقق بند (۱۲) سیاست‌های کلی سلامت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌ عنوان متولی امر طب سنتی ایرانی- اسلامی و مکمل موظف است نسبت به ادغام خدمات تأییدشده طب سنتی ایرانی- اسلامی در نظام سلامت و همچنین ساماندهی و توسعه ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی و درمانی این حوزه اقدام نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.