درمان لاغری

درمان لاغری

همانطوری که اضافه بودن وزن بدن از حالت طبیعی باعث بروز بیماری می شود، کم بودن آن نیز باعث بروز بیماریهای مختلفی می شود. بـه عـلاوه هـستند جوانانی که به خاطر افزایش وزن بدن خود را به دست انواع داروهای شیمیایی و هورمونی می دهند و خود از عواقب آن بی خبرند. برخی از عوامل بروز لاغری را عبارتند از:

۱ . ناراحتی های گوارشی و سوء تغذیه و ناراحتی های کبدی
۲ . ناراحتی های روحی وروانی
۳ . شغل های پر زحمت روحی وروانی وگاهی جسمی مانند تدریس بیش از حد توانایی و یا کارهای جسمی که در خور توانایی جسمی فرد نیست.
۴ . تغییراتی که در ترشحات داخلی برخی از غدد داخلی بدن انجام می شود سبب تغییر متابولیسم بدن شده و باعث لاغری بدن می شود.
۵ . گاهی لاغری به صورت ارثی می باشد و فرد در حالی که در سلامت کامل به سرمی برد، دچار نوعی لاغری می باشد که این حالت جزء بیماری محسوب نشده و نیازی به مداوا ندارد.

افرادی که از حالت طبیعی لاغرترند لازم است که ابتدا به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنند تا از آنان آزمایشات خاصی انجام شود تا معلوم شود که آیا لاغری آنان از انگل و یا بیماری خاصی می باشد یا خیر که در صورت ابتلا به انگل و یا بیماری خاص ابتدا باید آن را بر طرف نمـود و در غیـر اینـصورت مـی توانـد بـه دستورات زیر عمل کند:
۱ . ورزش های مناسب برای خود انتخاب کرده تا عمل هضم وجذب غذا بهتر انجام شود.
۲ . غذا را از روی اشتها و میل استفاده کنید و سعی کنید که غذا را به میزان لازم بخورید چرا که همانطور که غذا بیش از اندازه باعث بـروز لاغـری مـی شود، مصرف کمتر از حد آن نیز باعث ضعف بدن شده و زمینه ابتلا به انواع بیماری را فراهم می کند.
۳ . از فکر و خیال بیهوده و افسردگی ودل نگرانی بپرهیزید و حساسیت های روحی وروانی را کنار گذاشته و سعی کنیـد همیـشه در بـین دوسـتان و رفقـا خوش رو وشوخ طبع باشید که روح را تازه می کنند.
۴ . از صحبت کردن زیاد بپرهیزید زیرا یکی از عوامل بسیار موثر در بروز لاغری صحبت کردن بیش از حد می باشد و آن هم به خاطر فشار فوق العـاده ای است که به دستگاه عصبی وارد می کند.
۵ . یکی از غذاهای بسیار مفید برای اینگونه افراد گنجشک می باشد. همچنین گوشت کبک و مغـز بـادام آسـیاب شـده بـا مقـداری شـکر و زعفران نیز در رفع لاغری موثر هستند.

اگر قصد استفاده از دارو برای درمان لاغری دارید، می توان از داروی زیر استفاده کرد:
نارگیل ۶۰ گرم، انزروت ۲۵ گرم، حجرالبقر (اندرزا) یک مثقال. هر سه را پودر کرده و به پنج قسمت مساوی تقسیم نمایید. هر قسمت را صبح ناشتا به همراه سه عدد زرده تخم مرغ نیم پز میل کنید. این عمل را تا چند وقت ادامه دهید. همچنین می توان ۲۰ گــرم تخــم قدامــه را کوبیــده و بــا شــیر گــاو میــل شــود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.