صفحه اصلی / معرفی بنیاد و اهداف آن

معرفی بنیاد و اهداف آن

بیانیه شورای موسس و اهداف کلان بنیاد ملی اسلامی ایران (بطسا)

با گذشت سال‌ها از تجربه عموم مردم در بهره‌گیری از پزشکی نوین و آثار و نتایج مثبت و منفی آن در درمان بیماری‌های مختلف و مقایسه آن با شیوه‌های درمانی طب سنتی شیوه‌های درمانی طب سنتی مورد اعتماد افکار عمومی قرار گرفته است به نحوی که تقاضای برای مصرف گیاهان دارویی و سایر محصولات طب سنتی در حال افزایش روز افزون می‌باشد و با ورود کارشناسان و متخصصین جوان به این حوزه؛ با نگاهی نوین اما با ریشه‌ای کهن؛ روند توسعه محصولات طب سنتی و گیاهان دارویی و ارگانیک به شکل صنعتی و بهداشتی در حال گسترش می‌باشد.
از سوی دیگر گسترش و توسعه و اقبال عمومی برای بهره‌گیری روز افزون از طب سنتی و محصولات آن، توجه برخی فرصت طلبان و سود جویان را با اهداف گوناگون جلب نموده است و در برخی موارد نابسامانی، بی‌نظمی و سوء استفاده‌هایی را در اصناف و عرضه‌ کنندگان کالاها و خدمات حوزه طب سنتی شاهد هستیم. چنانچه این موضوع مورد توجه دلسوزان، مدیران دولتی و بخش خصوصی، فعالان و متخصصان این حوزه قرار نگیرد و در صورت عدم سامان دهی و نظارت و برخورد مناسب با این موارد، می‌تواند موجب ایجاد تنش در بین بیماران و سلب اعتماد علاقمندان به طب سنتی شده و تمام تلاش‌های سالیان اخیر را در جلب اعتماد عمومی و گسترش و توسعه فرهنگ ریشه‌دار طب سنتی را از بین خواهد رفت و با توجه دسترسی مخالفان طب سنتی به ابزارها و رسانه‌های تبلیغاتی، دیگر نمی‌توان به توسعه و حتی موثر باقی ماندن طب سنتی از نگاه عمومی در بین خانواده‌ها و فعالان و متولیان این حوزه فکرنمود. از این رو شکل‌گیری یک مرجع قانونی و نهاد نظارتی توسط خود متخصصان و فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان و اصناف و عرضه کنندگان کالاها و خدمات طب سنتی و تشکل‌های مرتبط ضروری و موکد است تا با در اختیار قرار گرفتن مدیریت عالی و یکپارچه و کارآمد کلیه فعالیت‌های این حوزه، نسبت به تعیین خط مشی و سیاست‌های کلی، قانون گذاری، تدوین آیین‌نامه‌های تخصصی و اجرایی برای تمامی اعضاء و فعالان حوزه طب سنتی اقدام عاجل و موثری نماید.
شورای موسس بنیاد ملی طب سنتی و اسلامی در نظر دارد با همکاری مراکز طب سنتی و اسلامی و متخصصان شناخته شده و معتبر در این حوزه و با هماهنگی و همراهی تشکل‌ّهای فعّال این صنف، هم زمان با تدوین اساسنامه و تاسیس این بنیاد، با اولویت توسعه علمی و عملی در زمینه فرآوری گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و شکل‌دهی به ساختارهای لازم در امور مرتبط به سامان‌دهی فعّالان و متخصصان این طب کهن و اسلامی که در فوق به آن اشاره شد، در جهت ترویج فرهنگ طب سنتی و کاربردی نمودن بیشتر این نوع از درمانگری و ایجاد یک برند کشوری با نگاه افزایش آگاهی عمومی از انواع داروهای گیاهی و سنتی گام بردارد.
یکی از اولویت‌ها و اهداف استراتژیک این بنیاد توجه به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است. مردم این مناطق کمترین دسترسی را بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، خدمات دولتی و بیمه‌های تامین اجتماعی دارند. با توجه به نیاز این مناطق به دریافت خدمات درمانی و بالا بودن هزینه‌های راه اندازی و احداث بیمارستان‌ها و مراکز درمانی‌، بنیاد ملی با تبعیت از الگوی اقتصاد مقاومتی در نظر دارد با راه اندازی صندوق‌های مالی و بانکی، شرایط احداث بیمارستان‌ها و مراکز درمانی طب سنتی را با حداقل سرمایه‌گذاری و بالاترین بهره‌وری اقتصادی را در این مناطق فراهم نماید تا ضمن تحت پوشش قرار دادن فعالیت‌های طب سنتی در کلیه ابعاد و حوزه‌های آن، نیازهای درمانی و اورژانسی مردم این مناطق را مرتفع ساخته و این محرومیت‌ها را در اقدام و عمل واقعی از چهره ایران اسلامی بزداید.
همه این موارد در کنار سایر اهداف راهبردی و برنامه‌های جامع خود به عنوان گامی عملی و کاربردی طی سال ۹۶ -۱۳۹۵قرار داده است.
شورای موسس (بنیانگذاران) در سال ۱۳۹۵ اقدام به تشکیل پرونده برای کسب مجوزهای لازم جهت تاسیس بنیاد ملی طب سنتی ایران با حروف اختصار «بطسا» نموده است و در این راستا در نظر دارد در گام اول با تعریف یک راهبرد کلان، به منظور ایجاد همگرایی و کار گروهی و شکل‌گیری خرد جمعی در بین کلیه علاقمندان و دلسوزان این طب کهن ایرانی اسلامی، با دعوت از تشکل‌ها و انجمن‌های فعال این حوزه و تکمیل تعداد اعضای شورای موسس، به دنبال اخذ مجوزهای چندگانه لازم جهت آغاز فعالیت بنیاد در سطح ملی و کسب همکاری وزارتخانه‌های ذیصلاح در جهت توسعه اهداف و برنامه‌های بنیاد می‌باشد و در راستای تدوین برنامه طرح جامع و مانع سامان‌دهی وضع موجود فعالیت‌های واحدهای صنفی و فعالان غیر رسمی این حوزه، در گام بعدی با تعریف راهکار عملیاتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بر اساس سیاست‌های بهداشتی و درمانی کشور، برای ایجاد همکاری مشترک کلیه فعالان حوزه طب سنتی و با نظر جمعی و کلی اصناف وتشکل‌ها و مراجع تخصصی طب سنتی، اقدام‌های اصلاحی و تکلیفی در جهت تدوین نقش موثر و کارآمد طب سنتی و اسلامی در نقشه سلامت کشور بر داشته شود.
با در نظر گرفتن مطالب فوق، اهداف استراتژیک و کوتاه مدت پیشنهادی شورای موسس در ادامه ارایه شده است که بی شک لازم است ضمن تقدیس آن و بررسی و مطالعه بیشتر آنها از سوی متخصصین و صاحب نظران، در کوتاه‌ترین زمان جلسه اول شورای موسس با دعوت از اعضای جدید تشکیل شود و پس از آن فراخوان کشوری برای برگزاری نشست بزرگ کلیه علاقمندان، متخصصان، مدیران و اعضای عمومی اصناف طب سنتی و اسلامی و شاخه‌های وابسته به آن در تهران انجام شود تا با جذب اعضای بنیاد، اساسنامه عمومی و سند راهبردی را به تصویب مجمع برساند.
انشاالله

 

اهداف عملیاتی و کاربردی تاسیس بنیاد ملی طب سنتی ایران (بطسا)

۱ . شکل گیری مرجع قانونی و نهاد نظارتی در حوزه طب سنتی

۲ . انسجام و هماهنگ سازی فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه طب سنتی به منظور تسریع در دستیابی به اهداف و جلوگیری از دوباره کاری و حتی چند باره کاری

۳ . مدیریت فعالیت‌های علمی و عملی در زمینه طب سنتی و حوزه‌های تخصصی آن

۴ . تدوین قوانین و ضوابط فعالیت برای اعضا و اصناف و کلیه فعالان در حوزه‌های مختلف طب سنتی

۵ . سامان‌دهی فعالان و متخصصان طب سنتی

۶ . ارتقای مستمر سطح علمی دانش پژوهان و دانش آموختگان طی برگزاری دوره‌های علمی و آموزشی همگام با موسسات مراکز علمی سراسر کشور و مراکز علمی و دانشگاه‌های بین‌المللی

۷ . رشد کمی و توسعه کیفی طب سنتی در اقصی نقاط کشور به ویژه مناطق محروم و کمتر توسعه یافته

۸ . ترویج فرهنگ طب سنتی و افزایش آگاهی عمومی از آن

۹ . توسعه علمی و عملی فرآوری گیاهان دارویی و داروهای گیاهی

۱۰ . راه اندازی صندوق مالی و پس انداز بانکی برای تحقق اهداف بنیاد

۱۱ .  احداث و توسعه مراکز درمانی طب سنتی با اولویت مناطق محروم و کمتر توسعه یافته

۱۲ . انجام تحقیقات و پژوهش‌های علمی در حوزه‌های مختلف طب سنتی در سطح ملی و بین المللی با استفاده از محققان و متخصصان ایرانی و خارجی

۱۳ . همکاری با نهادهای اجرایی و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی در حوزه طب سنتی

۱۴ . برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی در سراسر کشور

۱۵ . صدور مدارک معتبر برای فارغ‌‌التحصیلان با امکان مجوز قانونی جهت انجام فعالیت‌های درمانی در حوزه‌های مختلف طب سنتی

۱۶ . برگزاری گردهمایی‌های علمی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی

۱۷ . انتشار کتب و نشریات علمی

۱۸ . نظارت بر عملکرد فعالان حوزه طب سنتی

۱۹ . جذب اعضاء از بین متخصصین و فعالان حوزه طب سنتی

۲۰ . تشکیل گروه‌های تخصصی