سنگ درمانی

سنگ درمانی

تاریخچه سنگ درمانی

سنگ درمانی که از دیرباز در زمره درمانهای طبیعی بوده، امروزه تحت نام (gem therapy) به عنوان یکی از رشته های طب مکمل معرفی و طبقه بندی می شود. استفاده از خواص درمانی سنگهای نیمه قیمتی . گوهرها بر خلاف استقبال گسترده مردم جهان طی سالهای اخیر، موضوع جدیدی نیست، بلکه هزاران سال قدمت دارد. شواهد کاربرد سنگهای طبیعی برای درمان بیماریهای مختلف در قدیمی ترین تمدنهای بشری به چشم می خورد. بر اساس این شواهد، در طول تاریخ از سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی برای مقاصد درمانی، محافظت افراد در برابر بلایای طبیعی و تاثیرات نامطلوب محیطی استفاده می شده است. قدیمی ترین گزارشها در مورد خواص درمانی گوهرها به هزاره ۴ پیش از میلاد باز می گردد. چنین به نظر می رسد که کتیبه های سومری و متون علوم ودایی مربوط به هند باستان، کهن ترین آثار بر جای مانده از این دانش قدیمی می باشند. در طب سنتی هند (آیورادا) دستورات دقیقی در مورد تهیه پودر، خمیر و الگریز با سنگهای شفا بخش وجود دارد. متون و دستورات این طب تا به امروز حفظ شده و توسط پزشکان آن در سراسر دنیا و بخصوص در آمریکا، اروپا و هند بکار گرفته می شود.

در چین باستان نیز درمانگران از خواص ارتعاشی سنگها آگاه بوده اند. کتاب امپراطور زرد (حدود ۵۰۰ سال قبل) که توسط پی یو نگاشته شده دارای توضیحات فراوانی در مورد گوهرها و تاثیر آنها بر بدن انسان است. امروزه نیز کشور چین یکی از بزرگترین عرضه کنندگان گوهرها و سنگهای شفابخش در سراسر دنیاست.

 

خواص سنگها از زبان ائمه اطهار

ربیعه الرای می گوید : دیدم در دست علی بن حسین (ع )نگین عقیق است به ایشان عرض کردم این چه نگینی است ؟ فرمودند : این نگین عقیق رومی است ، هرکس انگشتر عقیق به دست کند حاجتهای او برآورده می شود.

امام صادق (ع) مدام می فرمودند :هرکس انگشتری که نگینش عقیق است انتخاب کند فقیر نمی شود وکارهایش فقط به نیکو ترین وجه پایان می یابد.

امام رضا (ع) فرمودند : انگشتر عقیق فقر را از میان می برد ، و دست کردنش نفاق و دو رویی را محو می کند.

امام رضا (ع) فرمودند : هرکس با عقیق قرعه بیاندازد نصیب فراوانی عائد او خواهد شد.

امام صادق (ع) فرمودند : عقیق محافظ در سفر است.

رسول خدا(ص) فرمودند : هرکس از شما مادامی که این عقیق همراه او باشد غم وغصه ای نمی رسد.

امام صادق (ع) فرمودند :دو رکعت نماز به همراه نگین عقیق معادل هزار رکعت نماز بدون عقیق است هر کس انگشتر فیرزوه دست کند ، دست او نیازمند نخواهد شد .

فضیلت فیروزه از قول امام کاظم (ع) : فیروزه سنگی است که جبرئیل به رسول خدا (ص) هدیه نموده است و رسول خدا آن را به امیرمومنان علی (ع) بخشید فیروزه درمان کسی است که صاحب فرزند نمی شود.

امام صادق از رسول خدا چنین نقل فرمودند :خداوند سبحان می فرماید : هر آینه من خدا ، حیا می کنم از بنده ای که دستش را به سوی من بالا آورده و در دستش انگشتری با نگین فیروزه است ، نا امید برگردانم.

عبد خیر می گوید : حضرت علی (ع) چهار انگشترداشتند ،که به دست می کردند :

– انگشتر یاقوت برای نجابت و بزرگی

– فیروزه برای پیروزی

-حدید چینی برای نیرومندی

– عقیق را نیز برای محافظت

 

فواید و مضرات سنگ درمانی

شاید برایتان عجیب باشد اگر بدانید برخی درمانگران طبیعی از هزاران سال پیش با قراردادن سنگ‌های شفابخش بر نقاط مختلف بدن یا با تجویز آبی که سنگی خاص در آن قرار داده شده، درد بیماران خود را تسکین می‌دادند و نتایج درمانی موفقیت‌آمیزی به دست می‌آوردند. در منابع قدیمی مکاتب درمانی متعددی همچون طب سنتی ایران، طب سنتی آیورودا و چین به خاصیت درمانی سنگ‌ها و گوهرها اشاره‌های فراوانی شده است و حکمای صاحبنامی همچون  ابن‌سینا، ابوریحان بیرونی و خواجه نصیرالدین طوسی در آثارشان به ارزش‌های درمانی سنگ‌ها و گوهرهای ارزشمند  اشاره کرده و نسخه‌های درمانی متنوعی را ارائه کرده‌اند. امروزه مردم در سراسر جهان نیز با فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف از سنگ‌درمانی و خواص آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده سنگ‌ها نه‌تنها برای درمان بیماری‌ها و اختلال‌های روحی و جسمی بلکه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های جسم و روح نیز استفاده می‌کنند. 

 

پیش از استفاده از سنگ‌ها باید بدانید چگونه‌سنگ‌ها را پاکسازی کنید

اگر تصمیم دارید از انرژی موجود در سنگ‌ها برای تسکین و درمان روح و جسم خود استفاده کنید سنگ را با یکی از روش‌های زیر شست‌وشو دهید تا پاکسازی شود. به عنوان مثال می‌توانید سنگ را برای ۸-۷ساعت درون نمک خشک دریا یا خاک بگذارید و در نهایت آن را با آب بشویید تا آماده استفاده شود. بهترین شیوه استفاده آن است که در فضایی آرام و مناسب که اکسیژن کافی در آن وجود دارد دراز بکشید و سنگ‌ها را به‌طور مستقیم بدون هیچ پوششی به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست‌تان قرار دهید تا از خواص درمانی آنها بهره‌مند شوید.

 

اثرات نقره و طلا بر بدن انسان

استفاده تزئیینی از طلا و نقره برای درمان برخی بیماریهای جسمی و روانی موثر است.

طلا، روند فعالیت ارگانیسم بدن انسان را تسریع کرده و نقره، بر عکس آرام‌بخش است. به همین دلیل است که در طب سوزنی شرق، برای بخش‌های مختلف بدن از سوزن های طلایی و نقره‌ای استفاده می‌شود .

دانشمندان بلاروس توصیه کردند افراد دارای زخم معده و یا بیماریهای دیگر معده، از طلا استفاده کنند و اشخاصی که عصبانیت و تند خویی دارند، نقره بکار ببرند.همچنین سیاه شدن حلقه طلا برروی انگشت دست می‌تواند نشانه بیماری صاحب آن باشد. پزشکان استفاده آلیاژ مرکب از طلا و نقره را توصیه نمی‌کنند و به استفاده مجزای آنهااعتقاد دارند.همچنین استفاده طلا برای مردان بعلت تشعشعات طلا مضر بوده و برای زنان سودمند است و دین اسلام استفاده از طلا را برای مردان اشکال دار میداند.

به همراه داشتن طلا باعث تحریک محور هیپوتالاموس هیپوفیز مغز شده و ترشح هورومن­های زنانه را بهبود می­بخشد.

مفرح و نشاط آور است.

باعث تقویت سیستم دفاعی فرد می شود.

ضد رادیکال آزاد است باعث به تاخیر انداختن علائم پیری می شود.

در طب سنتی اعتقاد دارند طلا باعث تقویت قوای شدید بدن می شود.

به همراه داشتن طلا برای آقایان باعث بهم ریختن تعادل هورمون­های مردانه شده و روی خلق و خوی فرد صفات ثانویه جنسی زنانه بروز می­کند.

 

سنگ فیروزه

عملکرد کبد را بهبود می‌بخشد

سنگ فیروزه از جمله سنگ‌هایی است که به‌وفور در ایران یافت می‌شود و یکی از معروف‌ترین انواع آن در شهر نیشابور واقع در خراسان یافت می‌شود. سنگ فیروزه که به رنگ‌های آبی فیروزه‌ای و آبی متمایل به سبز یافت می‌شود از جمله سنگ‌هایی است که استفاده از آن علاوه بر آنکه موجب افزایش نشاط و شادابی می‌شود روند درمان بسیاری از بیماری‌ها را که بر اثر کمبود ویتامین‌ها، مواد معدنی و موادغذایی در بدن به وجود می‌آید، تسریع می‌بخشد. در منابع و کتاب‌های طب سنتی هند – آیورودا- از فیروزه برای درمان التهاب‌های ناحیه ریه، تقویت ریه و درمان بیماری‌های تنفسی یاد می‌شود.

 

 سنگ‌های داغ

افزایش توان سیستم عصبی بدن

یکی از سنگ‌هایی که برای ماساژ و افزایش توان سیستم عصبی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد، سنگ بازالت است. درمانگران طب سنتی این سنگ را با روش‌هایی خاص گرم می‌کنند و بعد از ماساژ بدن با روغن‌های گیاهی در نقاط خاصی از بدن که در طب سنتی چین و در مکتب طب سوزنی چینی‌ها نیز با نام نقاط اکوپانچر یاد شده، قرار می‌دهند. مناسب‌ترین نقطه برای استفاده از سنگ‌های گرم ، پشت، کف دست‌ها، کف پاها و فاصله میان انگشتان دست و پاست.  نکته مهم آن است که این شیوه درمانی اگرچه به نظر شیوه‌ای ساده به نظر می‌رسد اما اجرای آن حتما باید بعد از معاینه متخصص طب سنتی هند یا چین و با تجویز و نظارت وی انجام شود. 

 

 سنگ کهربا

روند کاهش وزن را تسریع می‌کند

سنگ کهربا از جمله سنگ‌هایی است که در طبیعت به رنگ زرد، عسلی و کرم مایل به قهوه‌ای دیده می‌شود. در بسیاری از متون طب سنتی ایران و هند برای کهربا خواص درمانی متنوعی ذکر شده که از میان آنها می‌توان به درمان بعضی بیماری‌های چشم و گوش و همین‌طور تسکین درد دندان و بهبود سوخت‌وساز بدن اشاره کرد. از این رو برخی درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان استفاده از این سنگ را به‌صورت زیورآلاتی آن هم در شرایطی که سنگ با پوست بدن تماس داشته باشد، برای افزایش متابولیسم بدن  و کاهش وزن بسیار موثر می‌دانند. در میان درمانگران طب سنتی هند نسخه‌ای شهرت دارد که بر اساس آن سنگ کهربا را پس از پاکسازی درون یک لیوان آب قرار می‌دهند و اجازه می‌دهند سنگ ۱۲ ساعت در آب باقی بماند. 

 

سنگ آزوریت 

اعصابتان را تقویت می‌کند

براساس آنچه در منابع سنگ‌درمانی منتشر شده سنگ آزوریت یکی از سنگ‌هایی است که علاوه بر آنکه می‌تواند به تقویت اعصاب، تقویت حافظه و افزایش میزان یادگیری کمک کند، می‌تواند بر عملکرد سیستم مرکز عصبی بدن تاثیر بگذارد و با بهبود جریان گردش خون در این ناحیه اعصاب مرکزی بدن را تقویت کند. تنها کافی است دراز بکشید و این سنگ را به مدت ۲۰ دقیقه روی پیشانی خود قرار دهید. این سنگ از جمله سنگ‌هایی است که درمانگران شیوه سنگ‌درمانی در مکتب طب چینی آن را مفیدترین سنگ برای دانش‌آموزان و دانشجویان می‌دانند.

 

گرداورنده : دکترضیاالدین کیانی و دکتر فهیمه نبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.