صفحه اصلی / مقالات آموزشی / تشخیص و تعریف بیماری از دیدگاه طب طبیعی و تقسیم بندی انواع دردها
انواع درد

تشخیص و تعریف بیماری از دیدگاه طب طبیعی و تقسیم بندی انواع دردها

درد

درد یک مکانیسم محافظ بدن است، زیرا موقعی ایجاد می شود که ضایع ه­ای بافتی ایجاد شده باشد بدین ترتیب باعث می شود که شخص درصدد دفع عامل آن برآید. محل اصلی درد به علت پیچیدگی شاخه های عصبی و زیادی آنها به طور دقیق تعیین نمی شود مگر جایی که از رشته ­های عصبی کمتری برخوردارند مثل دست ها و نوک انگشتان. این گونه دردها ممکن است در محل اصلی خود حس نشود و در جای دیگری محسوس شوند، مثل دردهای انتقالی معده به سینه و قفسه صدری یا انتقال دردهای سیاتیکی در اثر مهره­های کمتری به پاها و زیر ران­ها ( در صورتی که مهره کمتری آسیب ببیند درد در زیر ران حس می شود.)

محرک گیرنده حس درد

دانشمندان معتقدند که نسوج، هیستامین آزاد می کند این ماده باعث تحریک گیرنده­های حس درد می شود.

این ماده حساس کننده در هر ضایعه بافتی به وجود می آید و اگر این ماده از خارج هم به بدن تزریق شود درد شدیدی را ایجاد می نماید. بعضی از داروها اثر خنثی کنندگی روی ماده دردزا دارند که با خوردن آنها باعث تسکین درد می شود. (علت تسکین دردها، خنثی شدن این ماده است).

محل دریافت حس درد

دردهای بدن پس از این که وارد نخاع شدند از آنجا به طرف مغز رفته به ناحیه خاکستری قشر مغز می رسند، پس از گذشتن از این مسیر درد حس می شود.

طاقت افراد نسبت به درد

طاقت افراد نسبت به درد خیلی متفاوت است به طوری که بعضی کوهی را کاه و عده­ای کاهر ا کوهی نشان می دهند لذا واکنش­های روانی که نسبت به درد ایجاد می شود نمی­تواند ملاک کاملی برای شدن درد باشد، این واکنش ها عبارتند از: اضطراب، گریه و ناله، افسردگی، تهوع و تحریک پذیری­های دیگری که هیچ کدام برای طبیب ملاک کاملی برای وجود و عدم شدن درد نیست. این نشانه ها مربوط به زمینه روحی بیمار است.

عوامل دردها

۱- درد خارشی: ناشی از خلط تندمزه یا شور طعم است همانطور که در بیماری جرب روی می آورد.

۲- درد زبری: عامل درد زبری خلط زبر است مانند سودا

۳- درد خنده: این درد ناشی از علتی است که غشاء را در عرض خود کشش می دهد مانند حالتی که بر اثر فرو رفتن نوک سوزن در بدن ایجاد می شود.

۴- درد فشاری: درد فشاری از ماده­ای پدید می آید که اندان در تنگنا می گذارد و یا از بادی که اندام را چنان در برگرفته است که گویی آن را بنده آروده است و در آن، فشار بر اندان وارد می­آید و اندام احساس درد می کند.

۵- درد کشنده: درد کشنده یا کششی، نوعی درد است که در آن بادی یا خلطی عصب و ماهیچه ها را از هر دو طرف می کشد و بر اثر این کشیده شدن احساس درد بوجود می آید.

۶- درد پاشنده: دردی است که عامل آن ماده گداخته­ای از ماهیچه و غشای ماهیچه است که غشاء را می کشد و در میان غشاء و حتی در میانه ماهیچه جدایی می اندازد.

۷- درد شکننده: عامل درد شکننده این است که ماده­ای یا بادی در بین استخوان و غشاء پوشش استخوان ظاهر می شود، یا سرما بر غشاء روی می آورد و غشاء راتند می گرداند و می بندد.

۸- درد سست: سبب درد سست آن است که ماده­ای گوشت ماهیچه را کشیدگی می دهد و با وترکاری ندارد. از این روی آن را درد سست نامیده­اند که گوشت از عصب و وتر غشاء سست ترکیب شده است.

۹- درد سوراخ کننده: عامل این درد ماده غلیظ یا بادی است که خود را در بین لایه­های اندان سخت و متراکمی مانند روده قولون محبوس می کند و بدون وقفه در بدن آن می پردازد و داخل می شود. در این حالت بیمار احساس می کند که گویی روده قولون وی را با مته سوراخ می کنند.

۱۰- درد مسلی: عامل این درد همان ماده غلیظ یا بادی است که در میان لایه­های اندان سخت و متراکم مانند قولون راه می یابد و تفاوت آن با سوراخ کننده در آن است که در موقع پاره کردن از حرکت باز می ایستند و متوقف می گردد.

۱۱- دردسری : سبب این درد مزاجی بسیار سرد است و یا منافذ ریزی که معبر روح هستند که به وسیله عصب و یا به علت پر شدن آوندها بسته می شود و روح حساس از رسیدن به اندام عاجز می ماند.

۱۲- درد ضربانی: عامل پیدایش درد ضربانی، ورم گرم است نه ورم سرد، زیرا ورم سرد چه سخت باشد و چه نرم، درد و آزاری ندارد مگر اینکه تغییر یابد و گرم گردد. اگر ورم گرم باشد و بر اندام حساس جای گزیند و آن اندام به شهریانهایی نزدیک باشد که همواره در ضربان هستند، اندان به درد می آید.

لیکن اگر اندام واجد ورم گرم در موقعی که ورم ندارد وسالم است به شریان نیز آنقدر نزدیک نیست که همیشه حرکات شریان را درک کند، ضربان شریان در حالت ورم کردگی اندام و آن هم ورم گرم درد آور می شود.

۱۳- درد سنگین: درد سنگین ورمی است که در اندام بی حسی مانند شش، کلیه و طحال پدید آید. این ورم به واسطه سنگینی و ثقل خود، رو به پایین هل می دهد و اندام را با پیچش و فشار به سوی خود می کشد، یا اینکه خود ورمی است که در اندان حساسی پیدا شده است لیکن دردی نارد، زیرا ورم سرطان اندام گرفتار شده را از حس محروم کرده است.

۱۴- درد سوزان: عامل درد سوزان خلطی است که دراای حالت تند است.

۱۵- درد خستگی: چندین نوع است:

الف) دردی که بر اثر خسته شدن احساس می شود و آن را رنج خستگی می نامند.

ب) دردی که سببش خلطی کشنده و یا کشیده شده است و آن را رنج کشیدگی می نامند.

ج) ممکن است با عامل درد باشید و در این صورت آن را درد باد کردگی می نامند.

د) گاهی نیز سبب درد خلطی است سوزناک و در این صورت درد را رنج قرحه­ای می نامند. گاهی از انواع فوق دردهای ترکیبی نیز پدید می آید.

تسکین دهنده های درد

درد را به ۳ طریق می­توان تسکین داد

۱) با ریشه کردن عامل درد و خارج کردن این عامل از اندام، مانند موراد دردهایی که با ضمادها معالجه می شوند، در این دردها ضماد را بر موضع درد می گذارند، اندام دردمند بی درد می گردد.

۲) به وسیله عامل رطوبت بخش و خواب آور مانند مواد سکرآور که به وسیله آن نیروی احساس کننده کم می شود و درد تسکین می یابد.

۳) بوسیله ماده­ای که سردی می­دهد و سر می­کند، مانند انواع مواد مخدر، لیکن تسکین دهنده راستین همان طریقه اول است.

در ادامه بحث برای هر درد درمان­های طبیعی با داروهای گیاهی پیشنهاد می شود.

با ما همراه باشید.

 

گرداورنده مطالب : دکتر ضیاالدین کیانی و دکتر فهیمه نبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.